🍹 Co pić, jak i ile, kiedy trenujesz? 💪🏼


Wody stanowią 71% powierzchni kuli ziemskiej, a ludzkie ciało składa się – w zależności od trybu życia – z aż około 70% wody. Pewnie wiele razy słyszałaś na lekcji biologii, że bez wody nie ma życia i jest w tym bardzo dużo prawdy. Woda spełnia bowiem wiele ważnych funkcji w organizmie: reguluje temperaturę ciała, jest składnikiem płynów ustrojowych i transportuje składniki odżywcze oraz produkty przemiany materii. Dlatego należy chronić nie tylko morza, oceany, jeziora i rzeki, ale także dbać o ilość wody w naszym własnym ciele, gdyż od jej ilości zależy jego prawidłowe funkcjonowanie.

Gdy intensywnie ćwiczymy, organizm traci wraz z potem sporo wody i składników mineralnych. Czy wiesz, że w trakcie biegania w pełnym słońcu, na boisku piłkarskim lub w maratonie możemy stracić nawet 3-4 litry wody, a podczas treningów siłowych, w zależności od warunków, 0,2 - 2 litrów wody? Całkiem sporo, prawda? Tak więc, wypijanie odpowiednich płynów przed, w trakcie i po aktywności fizycznej, ma niesamowite znaczenie, bo należy uzupełnić wszystkie stracone minerały i elektrolity.

Co pić podczas treningu i w jakiej ilości, by szybko uzupełnić ubytki wody w organizmie? Czy woda rzeczywiście najlepiej nadaje się do uzupełnienia płynów po intensywnym treningu? Jak dobrać odpowiedni napój? Czy faktycznie warto pić napoje izotoniczne? Jakie substancje odżywcze tracimy podczas wysiłku fizycznego? Jakie są objawy niedostatecznej ilości wody w organizmie? Jak nauczyć się pić więcej? Czego nie pić po treningu?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznasz w dzisiejszym poście.


DLACZEGO UZUPEŁNIANIE PŁYNÓW 
W CZASIE TRENINGU JEST WAŻNE?

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu podczas ćwiczeń fizycznych jest niezbędny, aby trening był przyjemny, skuteczny i bezpieczny. Badania wykazały, że u osób, które w czasie treningu tracą z potem zaledwie 2% masy swojego ciała, następuje spadek objętości krwi. Oznacza to, że serce jest bardziej obciążone, by zapewnić odpowiednie krążenie krwi w organizmie. Wraz ze znaczną utratą wody i elektrolitów, wydolność organizmu również zaczyna się obniżać. Naukowo udowodniono, że utrata wody odpowiadająca 5% masy ciała powoduje spadek wydolności aż o 30%. Godzinny wysiłek fizyczny jest równoznaczny z utratą około 1-1,5 litra potu. Zatem uzupełnianie płynów powinno być pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać po zakończeniu intensywnego treningu. Należy jednak pamiętać, że organizm powinien być nawadniany regularnie, a nie tylko wtedy, gdy poczujemy pragnienie. Jego pojawienie się jest oznaką, że spóźniliśmy się z dostarczeniem płynów.

Uczucie pragnienia to sygnał wysyłany przez mózg, że poziom wody w organizmie poważnie się obniżył. W takiej sytuacji powrót do prawidłowego poziomu nawodnienia jest bardzo trudny, ponieważ zaspokajając pragnienie uzupełniamy ubytek wody maksymalnie w 65%-70%.


NAWODNIENIE

Priorytetem po treningu jest uzupełnienie strat wody, jakie organizm poniósł na skutek pocenia się. Najlepszym sposobem na określenie ilości utraconej wody jest zważenie się przed i po treningu. Różnica w wadze będzie wynikać właśnie z utraty wody. Należy wypić 2 szklanki płynu na każde pół litra utraconego potu. Oczywiście nie trzeba tego zrobić na raz, ale dobrze jest uzupełnić utraconą wodę w ciągu godziny.

Co tracimy w trakcie treningu?
W czasie dużego wysiłku fizycznego organizm traci wraz z potem sporo wody i cennych składników mineralnych, głównie sód, potas, magnez i wapń.

Ile i kiedy pić?
Picie dużych ilości płynów powinno wejść w nawyk ludziom uprawiającym sport. Na początku będzie trudno – mówi wam to osoba, która od małego ma duże problemy z tym -, lecz z czasem organizm przyzwyczai się do częstszego przyjmowania płynów. Pić należy zarówno przed i po wysiłku oraz jeśli to możliwe, także w trakcie treningu. Każdy człowiek ma inne potrzeby fizjologiczne i nie możemy nakazać pić każdemu co 20 min. Dla jednego będzie to w sam raz, a dla drugiego może już być lekkiego stopnia odwodnieniem. Dlatego trzeba starać się słuchać swojego organizmu, bo to my jesteśmy najlepszymi doradcami dla siebie.

W jaki sposób pić, aby jak najlepiej się nawadniać podczas treningu? 
Na dwie godziny przed ćwiczeniami należy wypić 1-2 szklanki płynów. Najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem intensywnego treningu zaleca się wypicie ok. 500 ml płynu. W trakcie treningu należy uzupełniać płyny średnio co 15 minut małymi łyczkami po ok. 100 ml. Dlaczego? Kiedy pijemy jednym duszkiem, potrafimy pochłonąć nawet 0,7 litra wody, większość tej wody nie zdąży rozprowadzić się po organizmie i spływa do pęcherza moczowego, a tam nic nam nie da. Poza tym u wielu osób powoduje to uczucie dyskomfortu. Płyny wypijane podczas wysiłku nie powinny być bardzo zimne, by nie stwarzały ryzyka przeziębienia. Zimne napoje gorzej się wchłaniają. Najlepsza temperatura to 5-10 stopni Celsjusza. Natomiast po zakończeniu wypić jeszcze ok. 500 ml. 


OBJAWY NIEDOSTATECZNEJ ILOŚCI 
WODY W ORGANIZMIE

- uczucie suchości w buzi
- uczucie pragnienia
- ogólne osłabienie organizmu
- zawroty głowy
- spadek sprawności umysłowej i fizycznej
- mroczki przed oczami
- przy suszy np. na pustyni mogą pojawiać sie fatamorgany.


CO DAJĄ NAM PŁYNY UZUPEŁNIANE 
PODCZAS TRENINGU?


1. Nawodnienie organizmu.
2. Unormowaną pracę serca.
3. Zwiększenie potliwości, a zarazem szybszą 
drogę do wyeliminowania toksyn.
4. Lepsze chłodzenie ciała.

SKUTKI BRAKU NAWADNIANIA ORGANIZMU

1. Przyspieszenie akcji bicia serca o 15%-20%.
2. Przegrzanie organizmu i osiągnięcie temperatury ciała nawet do 40 stopni Celsjusza.
3. Odkładanie się toksyn w nerkach, które prowadzi do poważnych powikłań jak zatrucie organizmu przez toksyny.
4. Przy odwodnieniu stajemy się apatyczni, osłabieni, a to ze względu utratę cennych minerałów, dodatkowo mogą pojawić się skurcze mięśni spowodowane brakiem ich odżywiania.
5. Organizm broni się przed nadmierną utratą wody poprzez ograniczenie objętości moczu. W ten sposób usiłuje zatrzymać konieczną do funkcjonowania ilość wody. Taka sytuacja jest niezwykle niekorzystna dla zdrowia, gdyż sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej.


CO PIĆ?


WODA

Najłatwiej jest nam sięgnąć po treningu po wodę, ale którą wybrać, aby uzupełnić niedobory płynów i mikropierwiastków?

- woda źródlana - jest to dobry rodzaj płynu ze względu na swoją zdolność szybkiego wchłaniania do organizmu, lecz podczas wytwarzania potu tracimy wiele pierwiastków, których zwykła woda źródlana nie jest w stanie dostarczyć ze względu na swój ubogi skład. Taka woda przeznaczona jest do picia na co dzień, jeśli stosujemy szybkie oczyszczanie organizmu z toksyn


- woda mineralna  jeśli decydujemy się na wodę po treningu, lepiej wybrać właśnie tą ze względu na obecność elektrolitów i minerałów takich jak sód, potas, które właśnie tracimy najwięcej z potem. Jednak woda mineralna nie uzupełni dostatecznie strat wodnych, elektrolitycznych i energetycznych, powstałych w organizmie podczas intensywnego wysiłku, a pita w dużych ilościach, powoduje obniżenie poziomu cukru w organizmie, co z kole przyczynia się do jego osłabienia.


UWAGA! Wodę smakową możesz od razu wyeliminować z jadłospisu!

JAK PIĆ REGULARNIE?

Zacznij swój dzień od wody 
Przyrządź sobie szklankę ciepłej wody z cytryną, plasterkiem imbiru i kapką miodu na dobry początek. Jej smak z pewnością zadowoli twoje kubki smakowe, ale sama w sobie korzystnie wpłynie na odporność, zadziała oczyszczająco i poprawi trawienie. 

Woda w parze z zainteresowaniami 
W ciągu dnia postaraj się przygotować sobie wodę przed planowanym dłuższym pobytem przy komputerze lub spędzaniu czasu z książką. Jeśli czasem odzywa się w tobie wewnętrzny leniwiec tak jak u mnie, to wiadomo, że potem nie będzie ci się chciało już po nią pójść. 

Pij jak królowa 
Mam tutaj na myśli uatrakcyjnienie całego procesu picia. Wiadomo, że picie wody z ładnego kubka, butelki lub bidonu, sprawi ci więcej przyjemności, a może i nawet urozmaici twoją instagramową galerię? Warto umilać sobie życie nawet w tak drobnych aspektach jak picie wody. 

Szklanka wody przed posiłkiem 
Długo nie wiedziałam jak poradzić sobie z wypiciem aż 1,5 litra płynów dziennie. Zasada okazała się prosta - 10-20 min przed każdym posiłkiem, wypij szklankę wody (albo świeżo wyciśniętego soku warzywnego lub owocowego). Woda + posiłek to idealna para, która pozwala na systematyczne dostarczanie do organizmu niewielkiej dawki płynu, przez co rzadziej odczuwamy pragnienie. Picie wody przed jedzeniem to także próba oszukania żołądka, dzięki czemu jemy mniej.

UWAGA! Pamiętaj, że nie powinno się pić po i w trakcie posiłku, bo to rozrzedza treść żołądkową i utrudnia trawienie. 

Butelka pod ręką 
Warto mieć wodę zawsze przy sobie, bo wtedy na pewno będziecie po nią częściej sięgać. Sama zauważyłam taką zależność - kiedy kupiłam ją w szkole, ciągle pociągałam chociaż łyk. Tymczasem następnego dnia, gdy nie miałam jej w torebce, dopiero w domu przypomniało mi się, że prawie nic nie piłam cały dzień. 


Możesz także skorzystać ze sposobu podziału godzinowego butelki

Przypominajki 
W niektórych przypadkach naprawdę warto ułatwić sobie życie technologią. Osobiście polecam aplikację „Water Drink Reminder” - jest świetna dla osób zabieganych jak ja. Wprawdzie na początku wywołała dużo śmiechu w moim towarzystwie z racji dźwięku, który wydaje. Apka jest przyjemna wizualnie, intuicyjna i oferuje kilka ciekawych opcji, jak wykresy, raporty i wskazówki związane ze zdrowym trybem życia. 

UWAGA! Jeśli masz zamiar mieć ją włączoną przez cały czas, nie zapomnij wyciszać telefonu w trakcie lekcji, ponieważ inaczej może ci się zdarzyć taka sytuacja jak mi niedawno – pisaliśmy sprawdzian, więc była cisza jak makiem zasiał w klasie i niespodziewanie BUM! Moja komórka zaczęła wydawać dźwięki lejącej się wody. Bezcenna reakcja klasy zagwarantowana, haha! 

Nie tylko woda nawadnia
Pamiętacie, że herbaty, soki i zupy też można wliczyć w dzienny bilans picia? Nie? To czas najwyższy sobie o tym przypomnieć. Oczywiście zwykła woda zdecydowanie powinna przeważać w tym bilansie. 

Motywuj się 
Lubisz wyzwania? Jeśli tak to świetnie, bo możesz skorzystać z tabelek lub challenge’y, które z łatwością znajdziesz w internecie. Wydrukuj sobie kartkę lub sama narysuj tabelkę i przywieś na lodówce, tablicy korkowej – gdziekolwiek, byle by to było widoczne miejsce. Przykładowe zadanie przedstawiam poniżej:JAK POPRAWIĆ SMAK WODY?

Co można dodać do wody, aby nie tylko gasiła pragnienie, odpowiednio nawadniała organizm, ale i również smakowała?

Woda z cynamonem
Zagotuj w wodzie laskę cynamonu (proporcje: 1 laska cynamonu na 1 filiżankę wody). Następnie wykorzystaj przygotowany wywar jako koncentrat, który możesz później połączyć z kostkami lodu i wodą. Efekt? Nie tylko wspaniały smak, ale i zdrowotne korzyści - cynamon obniża bowiem ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. 

Woda z sokiem 
Od razu możesz zdyskwalifikować sklepowe syropy owocowe, których głównym składnikiem jest cukier i/lub syrop glukozowo-fruktozowy. Zamiast tego wykorzystaj świeżo wyciśnięty sok, który da ci pewność, że pozbawiony jest cukru. Jeśli dodasz do wody soku z owoców, zyskasz piękny kolor i delikatny smak. 

Woda z owocami 
Wrzucenie do wody plasterków owoców to najłatwiejszy sposób na podrasowanie jej smaku. Najlepiej wybrać soczyste owoce, które nawet bez wyciskania uwolnią mnóstwo aromatu. Jeśli nie chcesz uzyskać zbyt intensywnego smaku (który dają np. cytrusy), umieść owoce w sitku lub zaparzaczu do herbaty i wyjmij z dzbanka, gdy woda uzyska pożądany przez Ciebie smak. 

Woda ziołowa 
Świeża mięta lub bazylia to doskonały sposób na nadanie wodzie orzeźwiającej nuty. Smak będzie najlepszy, jeśli zioła zalejesz wodą i zostawisz na noc, a rano tylko dodasz kilka kropel cytryny i opcjonalnie parę kostek lodu. 

Mrożona woda owocowa 
Jeśli nie chcesz wrzucać do wody kostek lodu, wrzuć po prostu kostki... owoców! Zagnieść owoce sezonowe na puree i umieścić w pojemnikach na lód. Tak przyrządzone owoce będą pięknie i smacznie prezentować się w wodzie. Możesz również zamrozić kawę lub dodać mrożone pestki granatu.

Woda grejpfrutowa 
Dodatek tego owocu nie podniesie kaloryczności, a za to nada kwaśny smak. W ten sposób dostarczysz do organizmu witaminę A, C i przeciwutleniacze.

Woda z ogórkiem, cytryną, miętą i miodem 
Do wody dodaj poszczególne składniki i odstaw na noc do lodówki. Zadziałają one oczyszczająco na nasz organizm, usuwając nagromadzone w nim toksyny, wzmocnią naszą odporność, wpłyną pozytywnie na stan skóry i wyregulują przemianę materii. Oprócz tego będą świetnym źródłem energii i doskonale ciebie orzeźwią.

Woda z miodem i cytryną
Do szklanki wody wlej sok z połówki cytryny i dodaj łyżeczkę miodu naturalnego. Napój przyrządź wieczorem i przechowaj w lodówce przez całą noc. Takowa woda pita regularnie na czczo pozytywnie wpłynie na nasz organizm: ureguluje przemianę materii i zaopatrzy nas w cenną witaminę C.


SMOOTHIES 

Warzywno-owocowy shake to istna bomba witaminowa, a z dodatkiem produktu białkowego staje się regeneracyjnym gigantem. Jeśli odpowiednio dobierzemy składniki, dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych substancji, które pomogą się szybko zregenerować. Ponadto są one łatwe do przygotowania (idealne, kiedy nie masz już siły na nic innego po treningu) i przepyszne!

UWAGA! Oczywiście można pić koktajle białkowe, lecz ja ich tutaj nie uwzględniłam, ponieważ uważam, że jeśli nie będziemy mieli wyliczoną dokładną ilość białka, które możemy spożyć, przez profesjonalistę, to możemy sobie przysporzyć tylko kłopotów. 


Pomysły na treningowe smoothies z bloga Zdrowe Odzywianie Przepisy:


Koktajl bananowo-gruszkowy

Składniki na dwie porcje: 
banan (dojrzały) - dwie sztuki 
gruszka - sztuka 
jogurt naturalny - 3 łyżki 
otręby owsiane - czubata łyżka 

Sposób przygotowania: 
Owoce obieramy, z gruszki usuwamy gniazdo nasienne. Wszystkie składniki miksujemy za pomocą blendera. 

Wartość odżywcza porcji (szklanka): 
Energia: 190 kcal 
Białko: 3,4 g 
Tłuszcz: 1,3 g 
Węglowodany: 46 g 
Błonnik pokarmowy: 5 g 
Cholesterol: 2,4 mg 

Koktajl jest źródłem: potasu, magnezu; Witamin C, B6, B2, kwasu foliowego

źródło przepisuklik


Koktajl borówkowo-gruszkowy

Składniki na dwie porcje: 
czerwona borówka – szklanka 
gruszki – dwie sztuki, słodkie i soczyste 
jogurt naturalny – 3 łyżki 
ew. jakieś słodzidło – w zależności od uznania 

Sposób przygotowania: 
Wszystkie składniki miksujemy blenderem i… gotowe!

Wartość odżywcza porcji koktajlu: 
Energia: 142 kcal 
Białko: 2 g 
Tłuszcz: 1 g 
Węglowodany: 35 g 
Błonnik pokarmowy: 4 g 
Cholesterol: 2 mg 

Koktajl jest źródłem: potasu, magnezu, wapnia; Witamin: E, C, kwasu foliowego, B2, B12

źródło przepisu: klik


Koktajl z mango

Składniki na porcję: 
małe mango (ok. 220 g) 
jogurt naturalny - pół szklanki 
woda mineralna (schłodzona) 
ew. słodzidło - według uznania

Sposób przygotowania: 
Owoc obieramy ze skórki i oddzielamy miąższ od pestki. Mango, jogurt i cukier dokładnie miksujemy blenderem - dodajemy wodę mineralną w ilości niezbędnej do uzyskania pożądanej konsystencji. 

Wartość odżywcza porcji: 
Energia: 213 kcal 
Białko: 6 g 
Tłuszcz: 3 g 
Węglowodany: 43 g 
Błonnik pokarmowy: 3 g 
Cholesterol: 9,6 mg 

Koktajl jest źródłem: magnezu, potasu, wapnia; Witamin: E, A, C, kwasu foliowego, B2, B6, B12

źródło przepisu: klik


Koktajl pomarańczowo-bananowy

Składniki na dwie porcje: 
pomarańcza - sztuka 
banan - sztuka 
jogurt naturalny - 4 łyżki 

Sposób przygotowania: 
Wszystkie składniki miksujemy w blenderze.

Wartość odżywcza porcji (szklanka): 
Energia: 151 kcal 
Białko: 3,6 g 
Tłuszcz: 1,4 g 
Węglowodany: 33,5 g 
Błonnik pokarmowy: 3 g 
Cholesterol: 4 mg 

Koktajl jest źródłem: potasu, wapnia, magnezu; Witamin: C, kwasu foliowego, B2, B6

źródło przepisu: klik


Koktajl jagodowo-bananowy

Składniki na porcję (ok. 300 ml): 
jagody - szklanka 
banan - pół sztuki 
jogurt naturalny - dwie łyżki 
ew. słodzidło - według uznania 

Sposób przygotowania: 
Jagody umyć, banana obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki zmiksować blenderem na gładką masę. 

Wartość odżywcza porcji: 
Energia: 170 kcal 
Białko: 4 g 
Tłuszcz: 2 g 
Węglowodany: 39 g 
Błonnik pokarmowy: 5 g 
Cholesterol: 4 mg 

Koktajl jest źródłem: potasu, magnezu, wapnia; Witamin: E, C, B6

źródło przepisu: klik


Więcej:NAPOJE IZOTONICZNE

Ze względu na swoją zbilansowanej ilość minerałów, witamin i elektrolitów, napój ten doskonale nawadnia nasz organizm. Dzięki zbliżonym wartościom ciśnienia osmotycznego, czyli ilości cząsteczek, izotoniki szybko się wchłaniają, gaszą pragnienie i optymalnie uzupełniają ubytek wody i elektrolitów.

Co zawierają napoje izotoniczne? 
Głównie w składzie powinny posiadać sód, który odpowiada za gospodarkę wodną w naszym organizmie, reguluje ją i utrzymuje na właściwym poziomie. Przy tym kompensują straty innych makroelementów traconych podczas wysiłku, np.: postas, magnez, wapńIch prawidłowy poziom w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego (magnez, wapń) i utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu (potas) oraz procesach termoregulacyjnych (magnez). Producenci często wzbogacają izotoniki także o witaminy, głównie z grupy B i witaminę C. Jednak nie zapominajmy o tym, że gotowe izotoniki zawierają zrównoważone ilości łatwo przyswajalnych cukrów głównie glukozy, sacharozy, fruktozy i maltozy, które pozwalają uzupełnić ubytki energetyczne w organizmie i zapobiegają szybkiemu zmęczeniu. Weźmy pod uwagę, że takie cukry spożyte w nadmiarze mogą spowodować hiperglikemię.

UWAGA! Niektóre napoje dostępne w sklepach, takie jak Powerade, są odradzane przez co poniektórych trenerów właśnie ze względu na ilość i rodzaj cukru w nich (m.in. aspartam - rodzaj sztucznego słodziku - w Oshee, który jest bardzo szkodliwy dla organizmu), więc zachęcam do wykonania o wiele taniej własnego izotoniku w domu. W ten sposób jesteśmy pewni ich składu i jakości.


PRZEPIS NA DOMOWY IZOTONIK

Składniki niezbędne do wykonania napoju to: 
- 0,75 litra wody niegazowanej, 
- 0,25 litra soku pomarańczowego/cytrynowego/grejphrutowego/arbuzowego (najlepiej ze świeżych owoców) 
- 2 łyżeczki cukru
- solidna szczypta soli
MLEKO CZEKOLADOWE LEPSZE PO 
TRENINGU NIŻ ODŻYWKA BIAŁKOWA!

CZEGO NIE PIĆ?

Nie wszystkie popularne napoje są równie dobrze przyswajane przez organizm. Płyny o wysokiej osmolarności, czyli napoje gazowane i soki, nie wchłaniają się równie skutecznie jak płyny izotoniczne. 

- słodkie napoje - zdecydowanie nie ze względu na ogromną zawartość cukrów i węglowodanów, które znacznie spowalniają wchłanianie wody do organizmu. Właśnie dlatego po Coli chce się nam jeszcze bardziej pić. 

- soki - to płyny z dodatkiem dużej ilości cukru, które powodują uczucie suchości w jamie ustnej i nie nawadniają organizmu, a wręcz przeciwnie: sklejają go od środka. Dodatkowo są one wolniej wchłaniane do krwiobiegu przez co nawadnianie organizmu staje się wolniejsze i trudniejsze. Podczas picia soków do żołądka musi zostać wprowadzona krew, bowiem zachodzi proces trawienia. Powoduje to zmęczenie, zgagę, a niekiedy odruchy wymiotne. 

- napoje gazowane - mogą one podrażnić przewód pokarmowy i wywołać rozdęcie żołądka. Gaz spowoduje, że poczujemy się głodni

- napoje izotoniczne, nie energetyczne! - napoje izotoniczne wyrównują straty energetyczne, ale powstałe wskutek wysiłku fizycznego. W odróżnieniu, od energetycznych, nie zawierają więc kofeiny czy tauryny. Dlatego sięganie po Redbulla, Tigera i tym podobne „energetyki" w trakcie wysiłku jest błędem! Napoje izotoniczne są bezpieczne, raczej nie można ich przedawkować, a jedynie osoby cierpiące na choroby nerek nie powinny pić ich zbyt dużo. Energizery natomiast mogą przynieść wiele szkód, gdy są spożywane w nadmiernej ilości.Mam nadzieję, że długość postu i jego zawartość wynagrodziły wam długi czas oczekiwania. Jednak wiadomo, że są rzeczy ważne i ważniejsze. W tym wypadku były to obowiązki szkolne - miałam nawał pracy przez to, że nawarstwiły mi się zaległości po chorobie. Jednak teraz mam rekolekcje, potem święta, więc stara częstotliwość dodawania postów powróci.


A wy co pijecie po treningu?


Artykuł powstał w oparciu o inne strony internetowe

You May Also Like

2 komentarze

  1. Ten post jest cudowny! Jak reszta. Ja uwielbiam pić wodę i nie mogę bez niej żyć. Na szczęście nie mam tego problemu co Ty. Bardzo przydał mi się ten post, ponieważ już dawno byłam ciekawa czy ja nie przesadzam z piciem i czy napoje izotoniczne są dobre. Jednak mnie od jednego brzuch rozbolał i jednak rezygnuje. Stawiam na wodę! Życzę Ci duużo motywacjii oraz weny twórczej do takich cudnych postów! Twoja @Hugwithball www.brooowngirl.blogspot.com <33

    OdpowiedzUsuń
  2. Apki przypominające od piciu wody są bezcenne! Tak samo jak ty miałam problemy z piciem wody, ba, płynów jakichkolwiek! potrafiłam przeżyć cały dzień na jednej szklance herbaty, zaparzonej rano i pitej aż do wieczora. Nie pomagało mi nawet noszenie butelki z wodą w torbie szkolnej, bo nie chciało mi się po nią sięgać.
    Ale w momencie kiedy zaistalowałam aplikację na telefon zaczęło mi jakoś iść. Stopniowo od docelowego 1litra dziennie (to. była. męczarnia.), przez 1.5L, 1.75L, a teraz już spokojnie mogę ustawić dzienny intake na 2litry i nawet go przekroczyć. Może nadal nie jest to szczyt marzeń, ale zawsze coś.
    I chodzi tu nie tylko o przypominanie, bo z czasem już zaczynasz pić z automatu, ale jest coś strasznie satysfakcjonującego w dokładaniu kolejnego "kubeczka" na "półkę" i patrzeniu jak wykres rośnie :)

    OdpowiedzUsuń